Lukker 15/12-2024 16:03:00
ODENSE-SVENDBROG 11.6.80. Bureaustempel (stavefejl) på stor del af brevkort. Kund kendt brugt i én dag! [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
ODENSE. Udsleben stjernestempel samling på 8 sider inkl. forsendelser [ ? ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
96 stk Porcelænsknager, klister på bagsiden er defekt
Se flere billeder og informationer - samt andre auktioner hos www.fymasauctions.dk ABC P 329 Biard ABC P 329 Biardzki
Ca. 228 stk. smykkesæt + 28 stk. armringe (ubrugt)
Samling cypriotiske antikker bestående af “Red Burnished ware” halvkugleformet skål med lille hank, flaske/askos dekoreret i rød med geometrisk dekoration, fragment med palmette samt to kvindehoveder. Bronzealder 2. årt. f. Kr. og senere (fragmenter). Diam Skål 14 cm. L. Flaske 16 cm. (5) Proveniens: Dansk privatsamling. Ifølge oplysninger erhvervet i Cypern af dansk udsendt læge for FN missionen og hjembragt i 1968. Dernæst nedarvet i familien.
48 stk Cocktail-/Ginglas
LASER GRAVERE maskine. 3000 mW laser til gravering på mange overflader, f. eks. Træ, plast, læder, papir mv. F.eks. Telefoncover. Inkl. Software og materialer. Tilsluttes til PC. Ubrugt.
Mogens Balle (f. København 1921, d. Asmindrup 1988) Uden titel. Sign. MB, betegnet på blændrammen “Åbent møde” Olie på lærred. 38×46. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Bolt med stjerne M 8 x 20, 250 stk.
Kinesisk skål af porcelæn, dekoreret i underglasur blå og overglasur kobberrød og grøn med ferskengrene. Mærket Xuande men sandsynligvis Kangxi, 18. årh.. H. 9,5 cm. Diam. 21,5 cm.