Lukker 15/12-2024 16:33:00
Danmark 1851–2022 i 3 stk. tomme Leuchtturm album med klemlommer. ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
BUDT 1650,- DKK
Wilhelm Bendz (f. Odense 1804, d. Vicenza 1832) Portræt af Jonas Collin (1776–1861). Usigneret. Olie på lærred. 48×43. Proveniens: Generalkonsul C. F. Glad, dennes auktion Winkel & Magnussen 100, 1931 nr. 400, afb. s. 25. Afbildet: Marianne Saabye (red.), “Wilhelm Bendz, 1804–1832. Et ungt kunstnerliv”, Den Hirschsprungske Samling, 1996, s. 122 fig. 6. Jonas Collin var jurist og gehejmekonferensråd. Han spillede en væsentlig rolle for sin tids kunst- og kulturliv og var bl.a. mæcen for forfatteren H.C. Andersen (1805–1875). Collin var desuden en aktiv del af Kunstforeningens begyndelse og var formand for foreningens bestyrelse i flere år. I årene 1821–29 og 1843–49 var han meddirektør for Det Kgl. Teater, og han var også en af drivkræfterne bag realiseringen af Thorvaldsens Museum og formand for museets bestyrelse fra 1845 til sin død.
Ca. 170 ruller bog-plast (ubrugt)
Rasmus Christiansen (f. Bjertrup v. Skanderborg 1863, d. København 1940) Fjordparti med græssende køer. Sign. R X Chr. Olie på lærred. 47×69.
BUDT 330,- DKK
BUDT 50000,- DKK
6 stk Afspærringsstolper, hver med 3 meter sort bånd + ca. 25 meter Rød løber
KNIVSLIBESTEN. Dobbeltsidet korn 1000/6000. Ubrugt. Modelfoto
Mælkejunge + varmelampe (minus fatning) + tavle m.v.
12 stk 20 kg, plasttønder med låg og luk, tidl brugt til metalhylstre
MULTIMEDIE til bil. 7" touchskærm, 4 x 45 watt, FM-radio, Bluetooth til streaming og håndfri, mirrorlink, indgang til bakkamera mv. Inkl. Fj. Betj. Ubrugt.