Jens Søndergaard (f. Øster Assels 1895, d. Skovshoved 1957) Landskab, Thy, ca 1922. Utydeligt sign. Jens Søndergaard. Olie på lærred. 61×77. Litteratur: “Fortegnelse over Skulptur-Maleri og Grafik tilhørende Erling Koefoed”, København 1961, gengivet side 110. Udstillet: Kunstforeningens mindeudstilling, Den Frie Udstillingsbygning, København 1959, kat. nr. 24. Udstillet: Kunstforeningen, København 1966 og Esbjerg Kunstforening 1966, kat. nr. 108. Proveniens: Landsretssagfører Erling Koefoed, København. Nedarvet i familien. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.