Lukker 25/11-2024 18:00:00
LUFTGEVÆR, ARTEMIS GR1400F, med stand og kikkertsigte.
Parti div. julepynt "Tuborg julebryg"
ubrugt orbitrol, hydraulisk styring
Der er lavet service og repationer på maskinen for mere end 100.000Danske kroner, (bremser, vandpumpe, drivlinje mm)regninger kan fremvises Ljungby L10 - Vægt / weight 12 ton
BUDT 113500,- DKK
Elradiator, Nobø NTL4N 10, topvarme 230V/1000W, uden termostat, længde 72,5 cm, højde 40 cm, dybde 9 cm, lille bule i forside, ikke afprøvet. Ubrugt
Lysskilte, 2 små og et stort.
Et par fine dobbeltløbede jernbeslåede Wender flintlåspistoler af Urbain Saive ca. 1690 med kvindebuste i sølv på kolbekapperne, dråbeformede blanke tomskilte, låse mærket VRBAIN DE SAIVE, slyngede sideblikke med udyrshoveder, ca. 31 cm. lange piver i kaliber ca. 13,5 mm. bagtil ottekantede fortil runde mærket VS. Piberne drejes ved at påvike en pal forrest på aftrækkerbøjlen. På forskæfternes ene side en horndubbet ladestok i træ. (2)
Tre kinesiske vifter af bambus, prydede med skæringer i relief, 20. årh. L. 31–34 cm. (3) Proveniens: Dansk privatsamling
Natascha Trolle Turmalin- og diamantring af 18 kt. guld prydet med oval facetslebet lyserød turmalin og tre brillantslebne diamanter. Vægt ca. 3 g. B. 10 mm. Str. 51. Dette emne handles i fuldmoms Fuldmoms På dette emne beregnes moms på 25% af både hammerslag og salær
Prada “Galleria” taske af brunt Saffiano læder med gyldne beslag, to hanke, to lynlås lommer, et rum med fire yderligere lommer og brunt monogram for. H. 26 x B. 36 x D. 15 cm.
Hængelås, 40 stk.
C. A. Jensen (f. Bredsted ved Husum 1792, d. København 1870) Portræt af komponisten, professor Christoph Ernst Friedrich Weyse (1774–1842) i tilknappet, blå frakke med gule metalknapper, lysegul vest, fadermordere, hvid kravat med guldbroche. Sign. Jensen 1835. Olie på lærred. 26,5×22. Empireramme. Maleriet er antagelig blevet brugt som forlæg for Em. Bærentzens tryk af Weyse. Proveniens: Den franske arkitekt og byplanlægger Jean Niermans (1897–1989) samling.