Italisk/etruskisk sortfigureret

Lukker 25/11-2024 18:07:00

Italisk/etruskisk sortfigureret kantharos med høje båndhanke, dekoreret i sort med pantere og palmetter, hanke med laubærblade. 5. årh. f. Kr. H. 10,5 cm. Proveniens: Dansk privatsamling. Erhvervet i 2016 fra Stockholms Auktionsverk.