David Jacobsen (f. København 1821, d. Firenze 1871) Rengøring i atelieret. Usigneret. Olie på træ. 28×21. Litteratur: Jette Kjærboe, “David Jacobsen i Paris 1855–1869”, i Kunstmuseets årsskrift 1977–80, afbildet s. 94. Proveniens: ABR auktion 479, 1985 nr. 307.