Lukker 28/11-2024 19:00:00
Afhentes: 6823 Ansager. + salær og moms. (via Google Maps)
C. W. Eckersberg, kopi efter Klostergården i San Lorenzo Fuori le mura. Usigneret. Olie på lærred monteret på malepap. 20×23. Efter C. W. Eckersbergs maleri, Emil Hannover nr. 196, der er udført i Rom 1813–1816. Dette solgt på Eckersbergs dødsboauktion. Flere af Eckersbergs Romprospekter hang i hjemmet på Charlottenborg, hvor eleverne har kunnet prøve kræfter med mesterens værker. Det må have været tilfældet med nærværende maleri.
August Schiøtt (f. Helsingør 1823, d. Hellebæk 1895) “Børn ved Stranden”. To soppende børn ved Aalsgaarde i Nordsjælland. Sign. A. Schiøtt. 1887. Olie på lærred. 90×117. Udstillet: Charlottenborg 1887 nr. 342. “Badende Børn. Motivet fra Aalsgaarde”, 1884, der regnes blandt August Schiøtts hovedværker, blev solgt for 460.000 kr på Bruun Rasmussen Vejle auktion 73 del 1, 2000 nr. 989, afb. s. 153 og på omslaget.
A. Halberstadt Diamantring af 18 kt. hvidguld prydet med ovalslebet diamant på ca. 0.50 ct. omkranset af talrige brillantslebne diamanter på i alt ca 0.22 ct. Farve: H. Klarhed: VS. Farve: Vægt ca. 3 g. Front 9×11 mm. Str. 53. Æske medfølger.
Se flere billeder og informationer - samt andre auktioner hos www.fymasauctions.dk ABC Kran Grap 4 ABC Kran Grap 4 M3
BUDT 25000,- DKK
3 blandesnegle med knive. 2 udfodringslåger i højre side og 1 i midten i bag. Boogieaksel med bremser og tvillinghjuls montering. Triotronic 2810V vægterminal. 2-trins powershift gearkasse, som skifter via vægten i forhold til kg foder i vognen. ABC Trioliet Solomix-3-30 ZK-T-540 30 m3
BUDT 75000,- DKK
Romerske kejserdømme, Caligula (Gaius Julius Caesar Augustus Germanicus), 37–41, As, Rom, 37–38, VESTA S C, 10,24 g, C 27, RIC 38 Ex. Professor Niels Hannestad, Samleretiket medfølger.
BUDT 2300,- DKK
2 bts. Château Cheval Blanc, 1. Grand Cru Classé A 1985 A/B (ts).
Anette Harboe Flensburg (f. Kolding 1961) Spejlbillede, 1993. Sign. på bagsiden på bagsiden Anette H. Flensburg 93. Olie på lærred. 135×95. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Stepmaskine, ikke afprøvet
BT Pallestabler. Løfter 158 cm. Så den kan løfte ned fra en alm. Lastbil. Det indbyggede ladeapparat virker ikke. Maskinen virker fint og køre/løfter fints, men skal oplades med extern ladeapparat (medfølger ikke)