Safir- og diamantring af 18 kt.

Lukker 27/11-2024 19:02:00

Safir- og diamantring af 18 kt. guld prydet med oval facetslebet peach safir på ca. 1.40 ct. omkranset af talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.55 ct. Farve: H. Klarhed: VVS. Vægt ca. 5 g. B. 16 mm. Str. 52,5.

Ditlev Blunck (f. Holsten 1798,

Ditlev Blunck (f. Holsten 1798, d. Hamborg 1854) Selvportræt som 46-årig. Sign. Blunck Wien 1844. Olie på lærred monteret på malepap. 22×19. Proveniens: Bagermester Reinhard van Hauen (samlermærke på bagsiden dateret 1931). Værker af maleren Ditlev Blunck kommer sjældent på auktion. Blunck, der var holstener af oprindelse, studerede på Kunstakademiet i København. Han var elev af C.A. Lorentzen (1749–1828), modtog privatundervisning hos C.W. Eckersberg (1783–1853), og efter et ophold på Kunstakademiet i München for at uddanne sig som historiemaler i årene 1818–1820 vendte han tilbage til akademiet i København og blev elev af J.L. Lund (1777–1867). I 1828 modtog han et rejselegat til Rom, hvor han opholdt sig de næste knap 10 år og blev en del af kredsen omkring Bertel Thorvaldsen (1770–1844). Under sit ophold i Rom blev han stærkt påvirket af de tyske nazarenere. Blunck dyrkede især historiemaleriet, genremaleriet samt religiøse og mytologiske billeder. Han regnes for en væsentlig del af den danske guldalder - alligevel hører han til periodens mere ukendte malere, der trods anerkendelse i sin samtid er blevet overset i dansk kunsthistorie i mange år. Medvirkende til dette var, at han i 1840 blev udvist af Danmark som følge af en homoseksuel forseelse, at han kæmpede på tysk side under Treårskrigen, samt at han adskilte sig fra sine danske malerkolleger ved sin orientering mod den tyske romantik og et mere idealiserende og stiliseret formsprog. Efter sin udvisning af Danmark rejste han til sin hjemegn og til München, og i 1841 bosatte han sig i Wien, hvor nærværende maleri er malet. Gennem 1840'erne malede han en række selvportrætter, heriblandt nærværende maleri. Maleriet vil blive optaget i tillægget til Karin Bechmann Søndergaards fortegnelse over Ditlev Bluncks malerier.

10

21

14

HMA Maskinauktion

Fabriksny Sprsun 16 KW luft-vand varmepumpe.

#ffffff;">Fabriksny Sprsun 16 KW luft-vand varmepumpe. Topmoderne 16 KW varmepumpe monoblok luft - vand. Dansk Standart 14511 og keymark certificeret så varmepumpen lever op til europæiske standarter. #ffffff;">Speciel cool climate model som arbejder ned til -30 gr. Energieffektiv A+++ ved 35 gr (til gulvvarme) og A++ ved 55 gr (Brugsvand og radiatorvand) #ffffff;">Varmepumpen har COP op til 5.70 og kører på R32 væske, hvilket er mere miljøvenlig og mere effektiv end traditionelle væsker. #ffffff;">Varmepumpen har WIFI så den kan styres fra mobilen. #ffffff;">Opvarmer brugsvand valgfrit op til 55 gr. #ffffff;">Kun 56 db lyd (som tale) og varmepumpen kører moduleret således den kører med reduceret effekt/lyd ved lavere behov. Derudover er pumpen med blød opstart. #ffffff;">Endelig kan pumpen tidsstyres til f.eks nat, hvor strøm netop er billigst. #ffffff;">Pumpen er udstyret med velronemerede Panasonic compresser og Grundfoss ekspansion valve. #ffffff;">Display er hele 5 tommer og let forståelig. #ffffff;">Kan styre 3 vejs ventil og det anbefales en bufferbeholder på 60-80 liter for bedst drift #ffffff;">Let tilslutning da der kun skal 2 vandrør (frem og returløb) f.eks 26 mm alupex + 380 volt kabel ud til varmepumpen. #ffffff;">(derudover kabel til 3 vejs ventil, excl. varmtvandsbeholder, føler incl. og kabel til display incl). #ffffff;">Koster 43.500 hos Coolenergi.dk

4

0

19