Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973) “Miss Stake”, 1965. Sign. Jorn 65 samt sign. på bagsiden Jorn 65 med titel. Olie på lærred. 61×50. Litteratur: Guy Atkins: “Asger Jorn. The Final Years 1965–1973”, London 1980, nr. 1647, gengivet side 194. Udstillet: “Asger Jorn”, Bergen Kunstforening, 10–26. september, Trondhjem Kunstforening 9–27. oktober og Kunstnernes Hus, Oslo, 13. november - 5. december 1965, kat. nr. 51. Udstillet: “Asger Jorn”, Konstförening, Konsthallen, Göteborg og Lunds Konsthall, februar-marts, 1966, kat. nr. 48. Proveniens: Dansk privatsamling. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.