Pablo Picasso (f. Malaga 1881, d. Mougins 1973) “Tête géometrique” (1956). Sign. Picasso, 10/20. Fad. Sølv (præget). Udført af Francois & Pierre Hugo, 1967. Stemplet med sølvstempel og nummereret 1442 3232 på bagsiden. Diam. 35. Kopi af certifikat fra Pierre Hugo udført i Aix-en-Provence, 10. juni 2007 medfølger. Litteratur: Bloch III 104; Ramié 344 (keramisk version). Proveniens: Privatsamling, Frankrig. Proveniens: Dansk privatsamling. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.