Lukker 05/12-2024 14:55:00
Nanna Ditzel (f. København 1923, d. sst. 2005) “Windmill”. Cirkulært tæppe af uld i “rya” teknik. Grafisk dekor i orange og pink. Udført 1960–1970'erne hos Halling Koch. Diam. 242.
- Har 4 ekstra skovle. JCB 8020 CTS - Minigravemaskine / mini excavator 2 ton - Video!
BUDT 80000,- DKK
Isfahan tæppe, Persien. Medaljondesign på blå bund. Knyttet på silkekæde og mindre partier med silkeluv. 20. årh.s anden halvdel. 174×116.
Skuffeskab 60cm + emfang electrolux + bidet og toiletbørste mv. Ikke afprøvet.
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007) “PP 70”. Cirkulært spisebord af massiv eg med udtræk og to tillægsplader. Udført og mærket hos PP Møbler. H. 71. Diam/L. 140/260. (3)
Emanuel A. Petersen (f. Frederiksberg 1894, d. Farum 1948) Parti fra Sydvestgrønland. Usigneret. Utydelig stedsbetegnelse. Akvarel og blyant på papir. Bladstørrelse 19×33.
Dvs. tøjstativer ca. 15 stk.
Kinesisk prydtræ af jade og halvædelstene i form af vinstok med druer og vinblade i potte. H. 27 cm. Samt fem div. “drueklaser” L. 9–19 cm. 20. årh. (6)
Holger Wederkinch (f. Sønderby, Femø 1886, d. København 1959) Snerrende panter. Sign. monogram 1917. Stemplet L. Rasmussen. Grønpatineret bronze. H. 20. Diam. 37. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Et par diamantørestikker af 18 kt. hvidguld hver prydet med talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 1.08 ct. Farve: G. Klarhed: VS-SI. B. 6 mm. L. 15 mm. (2) Dette emne handles i fuldmoms Fuldmoms På dette emne beregnes moms på 25% af både hammerslag og salær
Parti div. indbo m.v.