Lukker 05/12-2024 14:55:00
Dansk snedkermester Blomsterkasse med stel af massiv Cubamahogni. Kvadratisk, hvidmalet “balje” af zink. Udført ca. 1930'erne, Danmark. H. 49. L./B. 95. Proveniens: Hidrører fra samme hjem som katalognr. 1076007–5.
Dansk skab af nøddetræ og nødderod, front med to døre prydet med plaketter efter Bertel Thorvaldsen (1770–1844). 19. årh.s slutning. H. 140. B. 85. D. 30.
1839. Brev fra København til Mandal i Norge. Sort enringsstempel KIØBENHAVN 20.10.1839 [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
144 pakker hårnåle á 24 stk. (ubrugt)
Natascha Trolle Spinel, smaragd- og diamantring af 18 kt. guld prydet med oval facetslebet lyserød spinel, marquiselsebet smaragd og to brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.20 ct. Vægt ca. 2 g. B. 10 mm. Str. 52, Dette emne handles i fuldmoms Fuldmoms På dette emne beregnes moms på 25% af både hammerslag og salær
ubrugte luftcylindre
20 stk trailer/støbeplader, ru-blank. Mål 1220X2440X15 mm. Ubrugt
2 runde tøjstativer
Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961) Vase af stentøj med indridset mønster i form af træstamme og grenværk. Dekoreret med brun glasur. Sign. Salto. 3548. Kgl. P. H. 15.
Ca. 125 stk Amalie Kagetallerkener Ø 17 cm