Lukker 23/11-2024 17:10:00
2 stk potteplante skjuler, ubrugt i kasser
Walasse Ting (f. Shanghai 1929, d. New York 2010) Kvinde med vandmelon. Sign. med kunstnerens røde stempel. Akvarel på papir. Bladstørrelse 47×38. Monteret i plexglas kasse. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Patek Philippe Lommeur af 18 kt. guld. Ankergang og kroneoptræk. Hvid emaljeskive med Louis XV visere af guld. Værk med speciel mikrojustering. Støvkapsel af 18 kt. guld. Chatelaine af 10 kt. guld. Ø 49 mm. Uret (inkl. chatelaine) vejer ca. 99 g. 1890'erne. Værknr. 116983. Kassenr. 232091. Værket er Patek Philippes eget design og er baseret på tegning fra en af firmaets grundlæggere, Adrien Philippe. Ebauchen blev patenteret d. 13. januar 1891. Værket er af særligt høj kvalitet og er samme værk som brugtes i deres Chronometro Gondolo ure.
Str. (LxHxB): 116x116x42 cm.
BUDT 175,- DKK
Bucherer Complications af guldbelagt stål og stål, Ref. 8522/23. Quartz værk med månefase og dag- og datovisning. Brun læderrem med c-spænde af guldbelagt stål. Ø 35 mm. 1991 Klarlund pung, certifikat og manual medfølger.
Stålreol 60x92cm 2 stk. med hver 6 hylder, er samlet
Pæn maskine - inklusiv 170 cm graveskov Case CX350 D - 38 ton
BUDT 390000,- DKK
6 bts. Riesling Rüdesheim “Berg Schlossberg”, Georg Breuer 2016 A (hf/in). Oc.
7 stk 3-armet stager, Sølv look
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971) “Liljen”. Et par stole med ben af stål. Sæde og ryg betrukket med sort skind. Model 3108. Formgivet 1969. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 2007. (2)
Kinesisk røgelseskar af af bronze, arkaisk stil, rektangulær form hævet på fire lave fødder. Gennembrudt låg og stand af hardwood. Lågknop af udskåret jade. Sen Qing ca 1900. 10,5×13,5 cm.
BUDT 1650,- DKK