VÆRKSTEDSVOGN, BLIKA, med skruestik.
Perle- og diamantvedhæng af 14 kt. guld og hvidguld prydet med seks farvede ferskvandskulturperler og brillantslebet diamant på ca. 0.10 ct. Vægt ca. 12,5 g. L. 3,5 cm.
137 visninger
Slangeopruller 20M til vand 1/2 med auto indtræk, med vægbeslag.
Signeret Isfahan tæppe, Persien. Medaljondesign på bund med slyngede grene, blomster og bladværk. Signed: Iran Isfahan Asachy Brothers. Knyttet med kork-uld på silkekæde. Ca. 560.000 kn. pr. m2. 20. årh.s midte. 199×302.
12 bts. Champagne “Brut Millesime”, Louis Roederer 2014 A (hf/in). Oc. Dette emne handles i fuldmoms Fuldmoms På dette emne beregnes moms på 25% af både hammerslag og salær
Se flere billeder og informationer - samt andre auktioner hos www.fymasauctions.dk Thwaites 5000 - Mach 078/2 - Hi Swivel Dum Thwaites 5000 - Mach 078/2 - Hi Swivel Dumper
BUDT 17500,- DKK
Kaj Gottlob (f. København 1887, d. 1976) Fritstående tre-pers. sofa med firkantede ben af bejdset bøg. Sider, sæde samt ryg betrukket med lyst, blåstribet uld. Formgivet 1937. Udført 1948 hos snedkermester A.J. Iversen. L. 210. Proveniens: Erhvervet 1948. Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1937. Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 2, s. 14–15.
Står i 6780 Skærbæk. Diverse porcelæns figurer, Holmegaard blå glas og Holland handmalet fad. Brugt. Fra dødsbo. MOMSFRI
1 bt. Latricieres Chambertin Grand Cru, Domaine Duroche 2018 A (hf/in).
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967) “PH-3/2”/“Gulvspørgsmålstegn”. Justérbare standerlamper med stel af messing på hvidlakeret base. Konisk fatningshus af zink. Skærmholder mærket “patented” og “PH-2/2”. Monteret med skærme af rødbemalet opalglas (overskærm afrenset). Udført 1940'erne hos Louis Poulsen. H. 150.
BUDT 21000,- DKK