Lukker 03/12-2024 11:15:00
Eugène de Sala (f. Randers 1899, d. København 1987) Kunstnerens selvportræt. Sign. de Sala. Olie på plade. 100×70. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Harald Nielsen (f. Baarse 1892, d. 1977) Baccarat (, Established 1764) “Pyramide”. Et par Karafler af krystalglas, forsynet med prop med top af sterlingsølv. For Georg Jensen efter 1945. Dessin 206. H. 28. (2)
Lang transporter med den store 174 hk motor og automatgear som skifter fint. Der skal laves rust før den kan godkendes igen. Mandskabsvogn med dobbelt kabine. VW Transporter 2,5 Tdi - Dobbelt kabine!
Stol som kan anvendes som bord ( 2 i en) i træ, ubrugte i kasse
Apulisk Gnathia trekløver oinochoe, dekoreret i hvidt med blomster og teatermaske. På hanken dyre protomen. Syditalien 4.-3. årh. f. Kr. H. 16 cm. Etruskisk “impasto ware” kop af sort brændt ler, kanten med to små dobbelt hanke, med rillet dekoration på hanke og på siden. 8. årh. f. Kr. Diam. 12 cm. Proveniens: Dansk privatsamling. Erhvervet i 2012, Bruun Rasmussen Kunstauktioner, Lot 1234/1595 og 1234/1596. Kande tidligere solgt hos Kunsthallen 1991, lot 719.
Stor uægte orkide' i potte. Måler H145xB100 cm. Fremstår meget fin og dekorativ. Brugt. Fra dødsbo. MOMSFRI.
80 stk Groovy Middagstallerkener Ø 26 cm
Kina. Samling i 4 album samt lidt løst og tæt besat fra 1990–2014. Meget rodet opsat. [ ** * ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
Ege tæppefliser - 4 kasser og 4 forskellige modeller. Epoca Classic ECT350dust / green af 4,608 m2. Epoca classic ECT350 d steelbl af 4,608 m2. Epoca classic ECT350 l. grey af 4,608 m2. Epoca classic ECT350 beige af 4,608 m2. Total ca. 17,4 m2. Ubrugt og restparti, i original emballage + MOMS
Til optagning og frilægning af kartofler. ABC Optager
1907. Fr. VIII, 10 øre. 6 mærker med fundne varianter i stemplet kvalitet. [ 55 ] [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×