Lukker 03/12-2024 20:58:00
Ubekendt maler, 20. årh. Landskab med huse. Sign. DJ. Olie på lærred. 68×80.
Komplet Scenegulv på 36 m2 med ben i 4 længder 20 - 40 - 60 - 100 cm, + div. Beslag m.m. samt trappe med 2 trin, hver gulvplade måler 100 x 200 cm
1835. Udstillingsplanche med smukt lille brev fra Nors til Trinderup pr. Hobro. Udbragt med “LYNDERUPGAARD POSTEN” [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
BUDT 160,- DKK
Jean-Louis Domecq “Loft”. Fransk industrilampe af poleret metal, seks justérbare led og afbryder ved skærm. Mærket Jieldé, Lyon. H. Max. ca. 230.
10 stk 3-armet stager, Sølv look
Morganit, safir- og diamantring af 18 kt. hvidguld prydet med oval facetslebet morganit på ca. 6.27 ct. omkranset af to dråbeformede pink safirer på i alt ca. 0.80 ct. og talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.84 ct. Farve: F-H. Klarhed: VVS-SI. Vægt ca. 5,5 g. Front ca. 14×17 mm. Str. 51. Dette emne handles i fuldmoms Fuldmoms På dette emne beregnes moms på 25% af både hammerslag og salær
Grønland. 1915–2001. Samling i ringbind med bl.a. en del forskellige Pakke-Porto, Amerikaner sæt samt Danmark Befriet mv. [ ** * ? ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
Aksel Jørgensen (f. København 1883, d. sst. 1957) Opstilling med blomster. Sign. Aksel Jørgensen. Olie på lærred. 65×47. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Carl-Henning Pedersen (f. København 1913, d. sst. 2007) “Lykkelige dage”/ “Happy days”. Sign. på bagsiden Carl-Henning Pedersen Molesmes 1991. Olie på lærred. 102×82. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
ARBEJDSBORD, 2 mtr.
Buckley Macgurrin (f. 1896, d. 1971) “The candles”. 1950. Sign. Macgurrin. Olie på plade. 51×41.
Frederik I, 1523–1533, Dobbeltskilling 1527, Gottorp, G 1248, belægning