Lukker 03/12-2024 21:15:00
Peter Rostrup Bøyesen (f. Varde 1882, d. København 1952) “Imellem bygerne. Bagsværd”. Sign. PB. Olie på lærred. 28×48.
Ca. 24 stk Champagneglas 17 cl., model Signature
Ca. 50 stk Gulvplader, 300 x 75 cm, i alt ca. 112 m2, varierende stand
MATRIALESKAB/VÆRKSTEDSSKAB med nøgle. 133. MÅL H192xB1000xD420 cm
Funktionsdygtig. Starter og kører. Fuld luft for og bagaksel. Funktionel retarder (bremser på kadang) 480 Hk Diesel Totalvægt: 19130kg Tjenestevægt: 8870kg Last vægt: 10260kg Akselafstand: 3700mm Dæk: 315/70r22.5 1. Reg: 9/3-2004 Senestbesigtiged: 15/9-2023 Miljøklasse: 2000 19500kg 1 - 8000kg 2 - 11500kg I drift til i dag. Står med svenske plader. (Ikke indregistreret i Danmark) Svensk regattest medfølger.
Niels Lergaard (f. Vorup 1893, d. København 1982) “Salenevej ved Gudhjem”, Bornholm 1980. Sign. Niels Lergaard. Olie på lærred. 65×80. Udstillet: Corner, Charlottenborg, København 1983, kat. nr. 391. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Diamantring af 14 kt. guld prydet med brillantslebet diamant på ca. 0.75 ct. Farve: H. Klarhed: SI. Vægt ca. 3 g. Str. 55. Forsikringsvurdering på 30.000,- medfølger.
Skandinavisk møbeldesign Sofabord af massiv fyr. 1970'erne. H. 50. L. 150. B. 91.
Otto H. Svensson (f. Holbæk 1917, d. 2004) Komposition. 1958. Sign. Otto H. Svensson med datering på bagsiden. Olie på lærred. 73×90. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Annette Hoff-Jessen (f. København 1949) “Palet Portræt”, 1979–80. Sign. Annette Hoff-Jessen med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 50×40. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.