Pierre Alechinsky (f. Bruxelles 1927) “Jardin Public”, 1950. Sign. Alechinsky 50. Gouache og akvarel på papir. Lysmål 17×22. Litteratur: Yves Rivière: “Alechinsky. Paintings and Writings”, Paris 1977. Galleristen Geert van Bruaene og galleriet omtalt side 195: “Geert van Bruaene præsenterer i sit galleri 'Au diable par la queue' i Bruxelles, de af Pierre Alechinskys gouacher, der er mest repræsentative for Cobra sammen med værker af Marc Mendelson og Jan Cox”. Udstillet: Le Diable par le Queue, Bruxelles maj 1950. Proveniens: Dansk privatsamling. Geert van Bruaene, født i Kortrijk og død i Bruxelles den 22. juli 1964, er en belgisk galleriejer, genbrugshandler og bistroejer, der var tæt på de surrealistiske forfattere og malere i Bruxelles samt kunstnerne i Cobra-gruppen . Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.