Lukker 28/11-2024 12:15:00
2 stk. Frandsen børnependel(ubrugt)
Afhentes: GRATIS FORSENDELSE (til nærmeste pakkeshop) >>KUN DANMARK (via Google Maps)
Qi Baishi (f. 1864, d. 1957, kinesisk kunstner) Krysantemer. Tusch og akvarel på papir. Signeret og seglmærket: Baishi 89 år. Titlen angivet på bagside label. Monteret på papir og silke. 1953. Lysmål 103×34 cm. Inkl. silkemontering 193×48 cm. Proveniens: Billedet blev doneret af Baishi til Corner Sammenslutningen i 1953. Baishi var i 1951 inviteret og deltog i en Corner udstilling af kinesisk kunst. Det var første gang kinesisk samtidskunst blev vist i Vesteuropa og Baishi deltog med to værker. I 1953 blev han indbudt som medlem af Corner Sammenslutning. Han modtog indbydelsen og svarede med et brev og maleri. Baishi udstillede fra 1954 som medlem af Corner og det var den eneste europæiske kunstnersammenlutning han var medlem af. The present painting was likely exhibited in 1954 and at a memorial exhibition in 1958 and in 1964 and at a special Corner exhibition in Sophienholm in 2007 with the title Red and Yellow flowers. Literature - according to information: Corner catalogues, 1951 and 1954 by Hans Scherfig. Obituary in 1958 by Karl Bovin. A memorial exhibition in 1964, Corner catalogue with a revised text by Hans Scherfig. J. Garff, Corner-Bogen 1973, 21–25. Hans Edvard Nørregård-Nielsen, Corner Classic 2007, 40 og 146.
Albert Bitran (f. Istanbul 1931, d. 2018) Uden titel. Sign. Bitran, 71/150. Litografi i farver. Lysmål 74×54. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Står i 6740 Bramming. 6 x Ubiquiti Unifi Cloud Key. Uåbnet. Oprydning. +MOMS
Jens Hansen-Aarslev (f. Årslev ved Aarhus 1847, d. Aarhus 1928) Kunstnerens søster med naboens barn. Usigneret. Olie på lærred. 51×41. Litteratur: August F. Schmidt & Sigurd Swane, “Jens Hansen-Aarslev. En kunstnerskæbne”, 1942, afbildet s. 124. (Bog medfølger)
Kamin vedkamin vedspis - Gjutjärns-spis - Emaljerad - Märke Norrahammar 299 Lasthjälp finns att tillgå efter tidsbokning
Bengt Lindström (f. Storsjökapell 1925, d. Sundsvall 2008) Uden titel. Sign. Lindström. Betegnet på bagsiden “Germany”. Olie på lærred. 200×190. Proveniens: Privatsamling, Belgien. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
3 bts. Château Cheval Blanc, 1. Grand Cru Classé A 2020 A (hf/in). Owc. Dette emne handles i fuldmoms Fuldmoms På dette emne beregnes moms på 25% af både hammerslag og salær
To serverskap HP 10000 Series Partnummer: 409894-001 Modellbetegnelse: 0636 G2 Ca. 15 år gamle, god stand.
Jørn Larsen (f. Næstved 1926, d. København 2004) Flise af porcelæn dekoreret med geometrisk mønster i metallic gråt på sort bund. Sign. på bagsiden Jørn Larsen 1993 samt betegnet. Udført og stemplet hos Royal Copenhagen. 38×34. Proveniens: Tidl. Formand for Royal Copenhagen. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Panerai Luminor Marina “Verde Smareldo” af stål, ref. PAM01356. Mekanisk værk med automatisk optræk og datovisning, kaliber P.9010. 2024. Panerai læderrem med Panerai C-type spænde af stål. Ø 43 mm. Panerai-æske, manual, remværktøj, kassebeskytter, to ekstra Panerai-remme og certifikat fra februar 2024 medfølger. Dette katalognummer sælges på begæring af advokat, forsikringsselskab eller offentlig myndighed.
Dansk snedkermester Opbevaringsmøbel af cubamahogni med jalousilukke samt skydelåger af glas. Understel med udtræksplader. Indvendigt med hylder samt udtræksbakker af ahorn. Udført ca. 1930'erne, Danmark. H. 139. L. 232. D. 43. Proveniens: Hidrører fra samme hjem som katalognr. 1076007–6.