Lukker 04/12-2024 17:30:00
Hermès “Garden Party” taske af beige kanvas og mørkebrune læderbesætninger, sølvfarvede beslag, to hanke og et rum. H. 26 x B. 40 x D. 18 cm. 2015.
Parti Rør samlere / Fordeler grenrør, Ø 9 cm. Flere modeller i høj pallekasse.
Maja Lisa Engelhardt (f. Frederiksberg 1956) “Vinge”, 1997. Sign. MLE 97; med titel og datering på bagsiden. Akryl på lærred. 108×58. Proveniens: DCA Gallery, New York. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
1 stk. Leitmotiv "Just married" lampe (UBRUGT)
Ovalt farveportrætfotografi af dronning Ingrid (1910–2000). I porcelænsramme fra Den Kongelige Porcelainsfabrik. Desuden tedåse af porcelæn, denne ligeledes fra Den Kongelige Porcelainsfabrik. Begge dele med dronningens spejlmonogram i guld. Begge dele fremstillet i 1990'erne. Rammemål 12×9 cm. Tedåse H. 10,5. (2). Proveniens: Gaver fra dronning Ingrid til en nærtstående ansat.
KWSM-24IR32HF
Karel Appel (f. Amsterdam 1921, d. Zürich 2006) Figurkomposition, 1951. Sign. CK Appel. Gouache på papir. 40×49. Proveniens: Galerie Delta, Rotterdam. Proveniens: Privatsamling, Holland. Erhvervet fra ovennævnte. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
1 bt. “Sta. Rita Hills”, Eleven Confessions Vineyard Grenache, Sine Qua Non 2019 A (hf/in).
BUDT 27000,- DKK
Samling cypriotiske antikker bestående af “Red Burnished ware” halvkugleformet skål med lille hank, flaske/askos dekoreret i rød med geometrisk dekoration, fragment med palmette samt to kvindehoveder. Bronzealder 2. årt. f. Kr. og senere (fragmenter). Diam Skål 14 cm. L. Flaske 16 cm. (5) Proveniens: Dansk privatsamling. Ifølge oplysninger erhvervet i Cypern af dansk udsendt læge for FN missionen og hjembragt i 1968. Dernæst nedarvet i familien.
1945. Danmark Befriet. Komplet ubrugt sæt (5 værdier er postfriske) [ 17–25 ] [ ** * ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
2 stk Beer Pong borde med 1 sæt bæger og bolde