Lukker 04/12-2024 17:52:00
Oprørernes artilleripistol M/1848 med lyst skæfte mærket BGC bag sideblikket. Den ca. 27 cm.lange pibe i kaliber ca. 18 mm. er mærket overstreget A.B_2_12. U B_No 44 samt B. 4. ???? . (1)
4 stk. søm og stift pistoler, 3 tjep + 1 paslode, alle til luft
Fin krog til kran, med ballespyd. Kan også bruges med gafler (følger dog ikke me ABC Palleåg - Til ballespyd eller pallegafler
156 stk. lysfad
Mogens Andersen (f. København 1916, d. sst. 2003) Uden titel. Sign. Mogens Andersen, I/X. Litografi i farver. Lysmål 98×68. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
36 stk. glas-tandkrus m. holder i crom (ubrugt)
“Perlestellet” seks tallerkener af porcelæn, privat dekoreret i farver og guld med blomster. Royal Copenhagen. Diam. 14,5 cm. (6)
BUDT 1250,- DKK
Crosser på el
50 Rigsbankdaler 1814, Christiania, No. 58874, Wium III, Sieg 8, NP A76, Pick A15, skader ved blindstempel, skrift på revers - sjælden.
Et par engelske jernbeslåede flintlåspistoler af Richard? Wilson ca. 1750–60 antagelig for det orientalske marked med store sølvtaucherede kolbekapper i fint bladværk, kronet tomskilt, let hvælvet bananformede låseblikke mærket WILSON LONDON i skriveskrift, sideblik i plade med kantornamentik, ca. 21,5 cm. lange franske piber i kaliber ca. 17,5 mm. med store dybe trofægrupper og kontrolstempler for St. Etienne. forsklftet ender i træ og de horntippede ladestokke fastholdes af to rørkner. (2)
Zibro Olieovn, 220v, med ca 15 L olie i dunk, MF