Lukker 04/12-2024 19:33:00
Ole Lynggaard (f. 1936) Tre halskæder prydet med ferskvandsperler, onyks og røgkvarts m.m. med Lynggard dupsko. L. 41–46 cm. (3)
BUDT 288000,- DKK
Kamin vedkamin vedspis - Gjutjärns-spis - Emaljerad - Märke Norrahammar 299 Lasthjälp finns att tillgå efter tidsbokning
Peder Evald Madsen (PEM)´s farveprøver til sine stentøj/keramik kunstværker - de er nummeret mm. Fra dødsbo - salg for advokat. MOMSFRI
Knud Michel Cirkulært sofabord af sort jern. Top ilagt kakler i polykrome farver. Sign. K.M. H. 52. Diam. 91 cm.
Kinesisk eksportsølv tripod skål, gennembrudte sider med drager, blomster, bambus og figurer, fødder støbte i form af drager, Luen Wo, Shanghai, ca. 1900. Vægt 221 g. H. 6,5 cm Diam. 13 cm
BUDT 1150,- DKK
1882. DIJMPHNA-arctic-ekspedition. 20 øre, rød/grå på sørgebrev afsendt af den italienske ekspeditionsdeltager Løjtnant De Rensis til en bekendt i den italienske flåde i Spezia. Brevet er annulleret KJØBENHAVN 18.7(1882) samme dag som skibet sejlede fra København. Ankomststempel 21.7.82. Formentlig eneste kendte brev fra denne ekspedition og det tidligst kendte brev fra en dansk polarekspedition [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
“Toi et Moi” diamantring af 14 kt. hvidguld prydet med to old-cut diamanter på i alt ca. 1.25 ct.. Farve: F-G. Klarhed: VS-SI. Vægt ca. 4 g. B. 6 mm. Str. ca. 50.
Ny og ubrugt. ca. 10 meter. Devilbiss GTI Prolite. Passer til Air Mix-malesystem.
2 stk. vinkelslibere
6 stk. rustikke trækasser, som måler 30 x 20 x 15 cm. De er ru og malet let med hvid maling. De kan stables og er med håndtag. Ubrugte, +MOMS
20 stk Led vokslys med timerfunktion højde 24,5 cm ø2 cm, ubrugte i kasse
Et par fade af poleret bronce. Udvendigt støbt med reliefdekor. Stemplet Tinos, Bronce, Made in Denmark. H. ca. 5,4. Diam. 29. (2)