Lukker 01/12-2024 18:51:00
Amager Twist og Nyhavn glas, 42 stk. 6 øl, 8 vin, 8 champagne, 10 snaps, 4 likør, 6 dessertvin. Brugt. Fra dødsbo. MOMSFRI.
Teleskopstige 2.6 meter.
Dobbeltseng på 180x200 cm betrukket med sort stof og leveres med en matchende gavl på 180x120x9,5 cm. Madrassen har 896 pocketfjedre på 18 cm fordelt på 5 zoner, der sikrer god støtte. Topmadrassen består af 5 cm memoryskum og er behandlet med aloe vera for ekstra komfort.
Kaeser ABT37 selges for kunde. Kompressoren funker, men den går varm så noe reparasjon må påregnes. Selger sier skruen er sliten eller oljefilteret er tett, en grei jobb for noen med kunnskaper.
Folmer Bendtsen (f. København 1907, d. Frederikssund 1993) Fyraften, Sydhavnen, København. Sign. Folmer Bendtsen 58. Olie på lærred. 92×101. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Chippendales oval fad 47x33 cm. 11 stk.
KONTORSTOL model "MAYOR", brun. Med gasdæmper og justerbar højde og rygvinkel. Med fodstøtte og massagefunktion, tilsluttes til USB. Ubrugt.
200 KW Power Generator, ES 315, 400v, amps 361, Cummins Big Cam 6 cyl dieselmotor, Timetæller viser 160, med skorsten, uden dieseltank, uden startbatteri, tidl. Stået indendørs.
PR. LADEPOST. Liniestempel på postkort annullerende 5 øre, Våbenskjold. [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
Palle Suenson, tilskrevet (f. 1904, d. 1986) Sæt på seks runde loftslamper med messingkant, bundskærm af hvid akryl. Formgivet og udført ca. 1962 til Burmeister & Wain's administrationsbygning, Torvegade. Diam. 40. D. 9. (6)
26 stk topnøglesæt i kraftigt kvalitet
Jonas Heiska (f. 1873, d. 1937) Flodløb. Sign. J. Heiska 23. Akvarel på papir. Lysmål 34×27.
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967) “PH-6/5”. Pendel med fatninghus og støvhætte af patineret messing, skærme af kobber. Mærket “PH-6” og “Patented”. Udført ca. 1929 hos Louis Poulsen. Diam. 60. Proveniens: Maglemølle papirfabrik ved Næstved.