Lukker 04/12-2024 18:00:00
Stor + lille transportkasse 54x46x48 cm og 54x46x23 cm
Afhentes: På Lene Haus Vej 2, 7430 Ikast (via Google Maps)
de Sede design team Lænestol med forskydeligt sæde, betrukket med sort bøffellæder. Model DS 47. Udført hos de Sede, Schweiz.
1870. PRØVETRYK til 4 skilling, i farverne rød/ultramarin og ultramarin/rød. Omvendt ramme. Henholdsvis ét sammensat parstykke og et enkeltmærke. Alle mærker påskrevet i blæk “Chr. Vermehren” der var kontorchef i Generalpostdirektoratet. Utakkede og uden vandmærke. Uhyre sjældne. En attest medfølger. Ex. Lasse Nielsen [ P18Dg/Dh ] [ (*) ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
Natascha Trolle Turmalin- og diamantring af 18 kt. guld prydet med marquiselsebet grøn turmalin og tre brillantslebne diamanter. Vægt ca. 3 g. B. 12 mm. Str. 53. Dette emne handles i fuldmoms Fuldmoms På dette emne beregnes moms på 25% af både hammerslag og salær
A Chinese famille verte porcelain tile/brick decorated with peacock sitting on a branch with lotus and butterfly. Kangxi 1662–1722. 34×30 cm. Proveniens: Dansk privatsamling.
Euro Wagon 25 m2 letvogn. Seneste syn den 01.10.2024. Egenvægt: 2340 kg. Totalvægt: 2600 kg. Længde 870 cm, Bredde 250 cm. Højde 290 cm. Trækanordning med kugle 130 cm. Letvognen er afmeldt, original registreringsattest medfølger ved afhentningen. Letvognen er indrettet som mandskabsvogn: Opholdsrum med bord og stole. Køleskab og mikroovn. Omklædningsområde med 12 enkeltskabe. Bruseafdeling. Håndvaske 2 stk. i omklædningsområdet. Toilet, som har adgang fra omklædningsrummet samt egen indgang udefra. Der er håndvask i toiletområdet. Letvognen er forsynet med 220 volt el-lys samt el-radiatorer. Letvognen fremtræder i ualmindelig flot tilstand. Se billederne for yderligere detaljer.
6,6 Tons Tim Tipvogn. Fantastisk velholdt kornvogn Tipvognen er med jernbund, vognen er korntæt. Der er originale forhøjede træsider. Komplet funktionel, med lys, tip, samt anhængertræk for efterfølgende vogn Der er ikke råd i træsiderne, vognen er altid opbevaret inden døre.
Dampmoppe med 5 funktioner
A. Lange & Söhne Dobbeltkapslet lommeur af 18 kt. guld. “1A Qualität”. Mekanisk værk med kroneoptræk. Hvid emaljeskive med blåanløbne stålvisere. Værk med nedskruede chatoner, diamantdæksten, Breguet-spiral og Guillaume-balance. Disse elementer kendetegner et A. Lange & Söhne lommeur af såkaldt “1A Qualität”. Desuden anker og ganghjul af guld. Støvkapsel af 18 kt. guld. Ø 52 mm. Kæde på ca. 29 cm af 14 kt. guld. Denne vejer ca. 13 g. Uret (uden kæde) vejer ca. 106 g. 1880'erne.
Toiletsæde MKW, spire, hvid med beslag. Soft close/ easy -off. Ubrugt.