Lukker 02/12-2024 10:50:00
Rostfri stockskruv ca 250st Använts vid montering av solpanels skenor
Afhentes: Trelleborg, Sweden (via Google Maps)
Frederik VI, 1/2 speciedaler 1838 WS, H 27C
Kører godt - Udstødning utæt, dog ingen teknisk betydning udover støj. Jelau 3504 C - Gas - Kapacitet 3,5 ton, løftehøjde 3,25 m / 3,5 ton capacity, lifting height 3,25 m
BUDT 10500,- DKK
C. W. Eckersberg (f. Blåkrog v. Aabenraa 1783, d. København 1853) Skibsmodel af en smakkejolle kravelbygget af bejdset og lakeret træ, på tilhørende stand. Ca. 1830. Sign. Eckersberg fec. på midtskibs dæk til bagbord. H. 107. B. 27. L. 92. Udstillet: Orlogsmuseet, “Marinemaleren C.W. Eckersberg”, 1994–95. Statens Museum for Kunst, “Eckersberg - En smuk løgn”, 2015–2016 nr. 127. Proveniens: C.W. Eckersbergs dødsboauktion II 3. januar 1854 nr. 56. Erhvervet af nuværende ejers familie kort før 1. verdenskrig. Skibsmodellen har været deponeret på Statens Museum for Kunst (inv. nr. DEP547). C.W. Eckersberg byggede selv nærværende skibsmodel til brug for grundige studier i forbindelse med sine marinemalerier. Smakkejollen er i øvrigt en typisk skibstype fra den sjællandske nordkyst, og det antages, at C.W. Eckersberg har konstrueret skibsmodellen under et ophold i Hornbæk.
Se flere billeder og informationer - samt andre auktioner hos www.fymasauctions.dk New Holland TX 68 - Mejetærsker - Vid New Holland TX 68 - Mejetærsker - Video!
BUDT 152000,- DKK
Breguet Tradition af 18 kt. hvidguld, ref. 7027. Mekanisk værk med manuelt optræk og gangreserveindikator, kaliber 507DR. 2009. Sort læderrem. Ø 38 mm. Senere æske, manual og certifikat fra 2009 medfølger.
BUDT 80000,- DKK
Olivetti Kasseapparat model ECR 7700, med bonrulle
Står i 6630 Rødding. Dækreol, 3 lags. H: 210 cm. L: 130 cm, D:40 cm. 3 lag. 2xstiger og 6x bjælker. Usamlet. Oprydning fra virksomhed + MOMS
Ca 65 Gevindstænger M20x575
Frederik IV, lille samling med 6 mønter, samt 1 tysk inkl. 16 skilling 1715, H 47, 12 skilling 1721, H 49, Glückstadt, 8 skilling 1702, H 58, i alt 7 stk
Ca. 50 stk Gulvplader, 300 x 75 cm, i alt ca. 112 m2, varierende stand
32 stk nye Bigbags 1000 kg med løfte håndtag