Lukker 08/12-2024 14:55:00
Erindringsmønter, 1888–1986, i album, i alt 17 stk.
Island. 4 følgebreve fra Norge til Island alle med Krone mærker fra Norge stemplet KRISTIANIA sendt til Reykjavik og påsat islandske mærker og afstemplet TOLLUR [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
BUDT 5200,- DKK
Ca. 250 stk. tæppefliser 50x50cm.
2 hydr. Cylinder ubrugt
Stort Kirman tæppe, Persien. Dekorativt medaljondesign med store slyngede grene på lys bund. 20. årh.midte. 402×296.
Gallakjole fra ophørt butik str: 34 vejl pris 1690kr , ubrugt
Schoeffel South Sea perlehalskæde prydet med talrige fine South Sea kulturperler og diamantlås af 18 kt. guld prydet med talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 1.92 ct. Farve: F. Klarhed: VVS. Perlediam. ca. 12–15 mm. L. 88 cm. Lås diam. 1 cm. Perlerne stammer fra østersarten Pinctada Maxima og har oprindelse i Australien. Perlekvaliteten er sjælden med Perfect-Very Slight Imperfections på overfladen og en Fine lustre. Schoeffel certifikat nr. 101.01–1747188 og original æske medfølger. Smykkevurdering fra Bodil Binner medfølger. Anslået genfremstillingspris 1.480.000 kr. 2012.
Står i 6740 Bramming. Reol med 5 sektioner - 12 stk. ben (H: 198 cm) og 40 stk. hylder som måler 39 x 92 cm. Brugt. Oprydning fra virksomhed. +MOMS
SMÅRUMS SKAB.
Georg Emil Libert (f. København 1820, d. sst. 1908) “Parti i Nærheden af Helsingør”. I baggrunden ses Kronborg. Sign. G. E. Libert 1846. Olie på papir monteret på malepap. 17,5×23,5. Udstillet: Charlottenborg 1846 nr. 139.
Diamantarmbånd af 14 kt. guld prydet med tarige brillantslebne diamanter på i alt 8,45 ct. Farve: F-G. Klarhed: VVS-VS. Vægt ca. 9 g. L. 18,2 cm. 2024. HRD certifikat nr. J240000057428 medfølger. Dette emne handles i fuldmoms Fuldmoms På dette emne beregnes moms på 25% af både hammerslag og salær
BUDT 39000,- DKK
Fransk nyrokoko taburet af mørkpoleret træ med spolehjul. 19. årh.s midte.