Johan Stroe (f. København 1805,

Lukker 09/12-2024 18:03:00

Johan Stroe (f. København 1805, d. Roskilde 1865) Fra haven set mod Rosenborg Slot i retning mod Øster Voldgade. Usigneret. Olie på lærred monteret på træ. Lysmål 27×22,5. Kunstneren har arbejdet med motivet, Rosenborg Slot, adskillige gange og udstillet flere værker på Charlottenborg med slottet gengivet fra forskellige vinkler både i 1827, 1828, 1831, 1832 og 1854.