Lukker 09/12-2024 19:22:00
Julius Paulsen (f. Odense 1860, d. København 1940) En henslængt kvinde. Sign. Jul. P. Olie på lærred. 38,5×46,5. Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1944, 2019 nr. 64.
Sigurd Swane (f. København 1879, d. Plejerup 1973) Interiør med mand. Sign. SSw. Olie på lærred. 49×41. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
DONKRAFTE, 50 ton.
1 stk Partytelt 3 x 6 meter, med stel i kraftig alu. Profiler, dugen er stærk, vind- og vandtæt, der medfølger certifikat på teltet 7-2025
BUDT 1900,- DKK
BATO VÆRKTØJ. Topnøglesæt samt Ringskraldenøglesæt.
2 salgsstativer med indhold af ca. 400 stk. stearinlys i mange forskellige farver.
50 kr 1942 C, nr. 7828495 C, Svendsen / Friis, Sieg 108, Pick 32, kv. 1+-1, 100 kr 1953 m, nr. 3932725, Riim /Teilmann, Sieg 126, Pick 39, i alt 2 stk.
BUDT 290,- DKK
Indisk relief af sandsten med Parvati, stående med højre hånd løftet holdende en lotusblomst, den venstre arm langs siden, et sjal snor sig omkring arme og ben. Monteret på base af træ. H. 47 cm. Provenance: Hakon Christiansen (1893–1960) senior director of EAC, East Asiatic Company Ltd; stationed, mainly in Bangkok, from 1926 till well after World War II.
1870. 48 sk. brun/lilla. Centrisk nr.stempel 27 (Hobro). Attest Møller Meget godt/PRAGTEKSEMPLAR [ 21 ] [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
2 stk. oprullere, 1 luft + 1 El special model, stand ukendt
Både kroghejs og wirehejs. Låger bagest. 6 meter lang. 2,35 meter bred. 0,9 meter høj. Bliver tømt før afhentning.
ESROM. Pænt aftryk på 4 sk. 1858. [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
1940. Provisorier, 20/5 øre, vinrød og 60/6 øre, orange på VÆRDIBREV fra Thorshavn 16.7.1941 til Strænder [ 3,6A ] [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×