Lukker 09/12-2024 19:42:00
Kinesisk Shiwan figur i form af Guanyin siddende på klippe med barn på skødet, dekoreret med grøn og blå glasur. 18. årh. H. 26 cm.
Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985) Tre-personbers sofa med ben af mahogni. Sæde, sider og ryg betrukket med grønligt uld. Udført hos snedkermester A.J. Iversen. L. 210.
Lot med masser af fiskegrej, woblere, gennemløbere og meget andet godt. Alt på de 3 billeder. Alle varer er ubrugte. Afsendes med GLS til nærmeste pakkeshop efter betaling af faktura.
BUDT 225,- DKK
179 dåser opmærkerspray "gul" á 750 ml. + 7 stk. spraypistoler (ubrugt)
Ekstra stort komplet badeværelse med: Toilet med kværn Brusekabine Håndvask Faste hylder Komplet køkken med: Kogeplade Stor indbygningsovn Emhætte Stort køle-/fryseskab Håndvask Bord og stole til 4 mand Kombi vaskemaskine/tørretumbler Masser af skabsplads Skydedør imellem køkken og stuen (så det evt. kan bruges som ekstra soveværelse) Skydedør imellem soveværelse og køkken Sovesofa 140×200 med masse af opbevaringsplads til f.eks. dyner Faste overskabe i både stue og soveværelse Stor 50” fladskærm i stuen og digital antenne 140x200cm kvalitets seng i soveværelse med ekstra 80×200 seng ov Easy Wagon Simply Homes 03 H - Luksus beboelsesvogn
BUDT 138000,- DKK
A pair of Chinese patinated bronze lion dogs, the male resting his left paw on a reticulated ball while his spouse controls their young cub beneath her right paw, detachable tails. Late Ming, 17th century. Weight 12,295 g. L. approx. 42 cm. (2) Provenance: Hakon Christiansen (1893–1960) senior director of EAC, East Asiatic Company Ltd; stationed, mainly in Bangkok, from 1926 till well after World War II.
Kina, de stridende staters tid, Zhao, c. 350–250 f. Kr., “spade money, flat handle square foot type”, An Yang, 4,25 g, Hartill 3.183
1863. 4 sk. brun. Blækannulleret “signatur + 21/12 63” [ 9 ] [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
Henry Heerup (f. København 1907, d. sst. 1993) Todelt figur, kvinde. Usign. 1950erne. Rød sten. H. incl. base 11. L. 18. Proveniens: Bo Wennberg, (1912–2006) var en svensk museums-mand og personlig ven med Heerup. I 1950erne var Bo Wennberg bl.a. kurator på Moderne Museet i Stocholm, hvor han gennemførte flere udstilinger med Henry Heerup. Herefter nedarvet i familien. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
3 bts. Château La Mission Haut Brion Grand Cru Classé, Pessac-Léognan 2004 A (hf/in).
Lycksele vognen mandskabsvogn. Type PVRT3-5250 Årgang 1999 Serie no. 77-99 3 dobbeltskabe i god kvalitet. Gasblus. Elektrolux køleskab med lille fryser. Bænk og bord. 3 stole. Toilet - aldrig brugt - håndvask. Vandvarmer. Værkstedsrum i bagerste del af vognen. 2 støttehjul. Trappe ved indgang. Vognen har kun været brugt internt ved Naturstyrelsen. Nogle løse objekter som ses på billeder er ikke inklusive.
Dansk design To standeraskebægre af sortlakeret metal, messing og teak. 1950–60'erne. H. 49 og 54. (2)