Lukker 09/12-2024 19:57:00
Kinesisk blanc-de-chine figur forestillende digteren Li Bai. Qing 19. årh. H. 15 cm. Stand af træ medfølger.
Komatsu WA320-8 Hjullæsser. Årgang 2017 med 7921 timer. Maskinen er monteret med følgende: Central smøring. 750/65-R26 Alliance dæk. Radio. Bakkamera. Maskinen fremstår i god funktionel stand og er løbende serviceret. Sidste service blev udført 10/08/2023.
Meissen bonbonniere af porcelæn, dekoreret i farver og guld med insekter og poussé blomster. Ca. 1900. H. 9. Diam. 13 cm.
Uindfattet cabochonslebet Chrysoberyl med katteøje effekt på ca. 7.01 ct. Mål ca. 8,7×10,5 mm. H. ca. 9 mm. En Chrysoberyl er en sjælden og attraktiv ædelsten, og med en hårdhed på 8,5 meget holdbar. Katteøje-effekten er forårsaget af parallelle nålelignende indeslutninger i stenen, som viser chatoyancy. En anden effekt kaldes milk and honey, hvor to farver af stenen er delt af katteøjet. Ifølge rekvirent erhvervet i Sri Lanka 1972. Vurderingspapir fra Klarlund med genanskaffelsesværdi 48.000 kr. medfølger. 1996. Identifikationspapir fra Henriette Hornsleth medfølger. 2024.
Kinesisk medicinskab/skuffedarie, Yaoxiang, af zitan og hjørnebeslag af messing, invendigt med seks skuffer med små ruyi formede trækhåndtag. 18. årh. H. inkl. håndtag 35 cm. L. 37 cm. D. 26 cm. Provenance: The property of a gentleman.
Frandsen børnependel(ubrugt)
Urtekniv og universalkniv udført i 67 lags Japansk Damaskus stål. Knivblad 9-13 cm, super skarpe og holdbare. Hårdhed 60-62 HRC. Skæfter i rosentræ. Ubrugte i gaveæsker. Modelfoto
Står i 6630 Rødding. Dækreol, 3 lags. H: 210 cm. L: 200 cm, D:40 cm. 3 lag. 2xstiger og 6x bjælker. Usamlet. Oprydning fra virksomhed + MOMS
1 bt. Château Cheval Blanc, 1. Grand Cru Classé A 2005 A (hf/in). Owc.
7W dæmpbare LED downlight I hvide – lamperne har en kontakt bag på lampen så man selv kan bestemme lysfarven 3000K, 4000K eller 6000K. Ø: 85 mm. Indb: Ø: 68/75 mm. Lampen er godkendt til montering direkte i isoleringen. 10 stk. Ubrugt, +MOMS
1.700 pakker med hårspænder, hver 100stk kommer i kurv der er lige til at sætte på hylden
1875. 8 øre, 31.tryk. Pladning af både A- og B-ark med i alt 168 forskellige positioner repræsenteret. Gennemgående pæn kvalitet. Der medfølger over 250 dubletter. Ex. Lasse Nielsen [ 25 ] [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×