Lukker 09/12-2024 20:35:00
Stor fransk lågkrukke af porcelæn, dekoreret i farver ' en chinoiserie'. Antagelig Samson 19. årh.s anden halvdel. H. 78 cm.
Lille lot med 10 kr 1948 m, Sieg 122, Pick 37, 50 kr 1942 C, Sieg 108, Pick 32, og 100 kr 1960 t, Sieg 126, Pick 39, i alt 3 stk.
BUDT 410,- DKK
Egill Jacobsen (f. København 1910, d. sst. 1998) Maskekomposition. Sign. EJ 85, 35/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 67×50. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Mærkater. Album med 972 smukke gamle mærkater. Formentlig alle forskellige ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
Dansk maler, 19. årh. Græssende heste og køer på heden. Usigneret. Olie på lærred. 24,5×32.
Står i 6360 Tinglev. Høvlet spærtræ, C24. Ca. 25 stk. 225 x 45 mm, á ca. 420 cm. Ca. 25 stk. i alt. Ubrugte og restparti. Der tages forbehold for ukurante mål og blandet stand på nogle af dem. Ligger indenfor, men enkle kan have varietet stand + MOMS
To sønderjyske hovedvandsæg af sølv, vaseformede, prydede med flusser, det ene med fogyldning, mester Laust Andersen, Vestslesvig H. 10 cm samt hovedvandsæg, mester Martin Hinrich Petersen, borgerskab i Haderslev 1784. H. 7,5 cm. (2)
Står i 6800 Varde. Elektrisk bordhøvl, med masser af tilbehør. Nova 20AV2. Brugt, men ok stand. Mange dele. Oprydning fra bo. MOMSFRI
Alu. Sækkevoge til transport af stabelstole
Et par diamantørestikker af 18 kt. hvidguld hver prydet med talrige brillantslebne diamanter. Samlet vægt ca. 6,5 g. B. 9 mm. L. 2,9 cm. (2)
BUDT 3900,- DKK
Se flere billeder og informationer - samt andre auktioner hos www.fymasauctions.dk Bogballe M3W Plus ISO Bogballe M3W Plus ISO BUS