Karel Appel (f. Amsterdam 1921,

Lukker 10/12-2024 18:48:00

Karel Appel (f. Amsterdam 1921, d. Zürich 2006) Uden titel, 1969. Sign. Appel 69, 68/75. Litografi i farver. Lysmål 48×63. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.

Ernst Meyer (f. Altona 1797, d.

Ernst Meyer (f. Altona 1797, d. Rom 1861) “Maleren Fritz Petzholdt paa Jagt i den romerske Campagne”. Sign. E. Meyer. På bagsiden af pappet dateret Rom 1836. Bly på papir. Bladstørrelse 24×13. Proveniens: Edgar Collin. Bruun Rasmussen auktion 617, 1995 nr. 723–2. Som 16-årg kom Fritz Petzholdt (1805–1833) i lære hos maleren J. M. Baruël (1809–1862), og han blev efterfølgende i 1824 optaget på modelskolen. Petzholdt gik målrettet efter at uddanne sig til landskabsmaler, men måtte alligevel igennem den obligatoriske undervisning på modelskolen, før han kunne specialisere sig i landskabsmaleriet, blandt andet igennem privatundervisning hos C. W. Eckersberg (1783–1853). Finansieret af sin far, påbegyndte Petzholdt i 1829 en længere rejse, som startede over Hamborg og Harzen. I foråret 1830 fortsatte rejsen mod Italien, og i oktober ankom han til Rom. I et halvt år brugte han tiden på at lære Rom at kende, men da foråret kom, begyndte han – sammen med andre danske malere i Rom – at udforske byens omegn og bjergene. Via hans skitsebøger kan man følge ham langs Via Appia og længere ud i Campagnen, hvor nærværende tegning forestillende Petzholdt på jagt, tegnet af Ernst Meyer, er fra. Meyer, der boede i Italien i størstedelen af sit liv, har fanget Petzholdt i 1836, i hans sidste år i Italien. Petzholdt døde kort tid efter, i 1838, i en alder af blot 33 år, og hovedparten af hans kunstneriske produktion, som ikke er særlig stor, er fra hans tid i Italien.

12

3

2