Lukker 04/12-2024 08:21:00
Se flere billeder og informationer - samt andre auktioner hos www.fymasauctions.dk Mercedes 240 Mercedes 240 GD
BUDT 77500,- DKK
Romerske republik, L. Calpurnius Piso Caesoninus og Q. Servilius Caepio, ca. 100 f.Kr., Denar, Rom, 3,81 g, Cr. 330/1a; 3 Quadrans samt 4 Sestertser fra Faustina I, Lucilla, Julia Mamaea, Otacilia Severa. (8)
Et par diamantørestikker af 18 kt. hvidguld hve prydet med talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 1.50 ct. Samlet vægt ca. 11,5 g. B. 6 mm. L. 22 mm. (2)
Omega Armbåndsur af 14 kt. guld. Mekanisk værk med manuelt optræk, kaliber 511. 1958. Læderrem. Ø 33 mm. Garantibevis fra 1959 medfølger.
15 par sikkerhedsfodtøj, Vismo i str. 1x39 - 1x41 - 4x42 - 4x43 - 2x44 - 2x45 - 1x46 (ubrugt)
Et par danske rokoko stager af sølv. skævknækket form, balusterformet stamme med knapper, rundt hvælvet og profileret fodstykke med fliget kant. Mester Gerhard Hass, København 1768. Vægt 522 g. H. 19 cm. (2) Proveniens: Fra samlingen efter højesteretssagfører Ole Gangsted-Rasmussen (1911–1998).
Plastborde 245x76cm 10 stk.
168 dåser opmærkerspray "gul" á 750 ml. + 6 stk. spraypistoler (ubrugt)
VEMMELØV. Flot stjernestempel på 8 øre, tofarvet, på konvolut. [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
Sæt på 12 glasbakker af sterlingsølv, graverede med eventyrfigurer. A. Michelsen. Vægt 432 g. Diam. 7,5 cm. (12)
BUDT 1800,- DKK
Norge, Frederik III, 2 mark 1661, NMD 161D, H 67G
Danmark. 1851–2017. Samling i 2 album med flere gode udgaver bl.a. begge tryk 2 RBS (begge beklippet) og mange andre bedre klassiske mærker. Fra ca. 1920 og frem overvejende ubugt/postfrisk kvalitet. Noget blandet kvalitet i det klassiske. [ ** * ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×