Lukker 24/11-2024 18:36:00
Afhentes: Dieselvej 3B DK-6000 Kolding (via Google Maps)
Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985) Armstol af riopalisander. Sæde betrukket med sort skind. Model J2883. Formgivet 1958. Udført 1960'erne hos snedkermester A.J. Iversen, med del af etiket herfra. Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1958. Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 5, s. 56–57.
Et par diamantørestikker af 18 kt. hvidguld hver prydet med tre brillantslebne diamanter på i alt ca. 0,30 ct. og indvendigt med facetslebet rubin. Vægt ca. 7,5 g. L. 2,3 cm. (2)
CAMPINGVOGN, BEYERLAND. 1st. indreg. 09-06-2006. Totalvægt: 1300 kg. Køreklar vægt: 975 kg.
BUDT 5100,- DKK
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971) ”Syveren”. Seks skalstole med ben af forchromet stål, sæde og ryg betrukket med cognacfarvet skind. Model 3107. Udført hos Fritz Hansen. (6)
6 stk. udendørs lamper (ubrugt)
2 stk. golfvogne + 2 stk. golfbags + div. køller
Novatar KT 5000 læsser M. 3 Punktophæng. Traktor liftophængt / Frontlift ophængt læsser. Læsser sælges incl. halmspyd og Storsække krog. Årgang 2023 EURO redskabs kobling.
Taske med fiskeudstyr, som indeholder lille net, 2 stk. fiskestænger, 2 stk. hjul og diverse fiskegrej. Fint startsæt til fiskeri. Ubrugt. + MOMS
Reformert kirke i København, ensidigt altergangstegn u. år (efter 1689–18. årh.), tin, 24×21 mm, 7,31 g, JS 1070 - særdeles sjælden
Blandet bestik med knive ca. 149 stk. + Fiskekniv 34 stk. + Spiseske 34 stk. + Dessertske 320 stk. + Hummergafler 160 stk.
Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008) Fire lysestager af messing. Udført og stemplet hos Dansk Designs Denmark, JHQ. H. 23,5. (4)
Står i 6230 Rødekro. 4 stk. Swedoor døre, 200GW- fiber/stål. Vådrumskvalitet. I hvid. De måler 925 x 2040 x 40 cm. Uden fyldninger. 3 stk. brugte og 1 stk. ubrugt. Ok stand. Fungerer. Fra byggevirksomhed. +MOMS