Lukker 22/11-2024 11:15:00
Afhentes: Teglbækvej 12 - 14 DK-8361 Hasselager (via Google Maps)
Kongeligt dansk regence form serveringsfad af sølv, cirkulært-heksagon og svungen model, lavt spejl med ligeknækket og profileret opadvendt fane, graveret med Kong Christian X og Dronning Alexandrine af Danmarks prinselige og kronede monogram. A. Dragsted, København 1898, lødighed 826. Vægt 2.677 g. Diam. 45,5 cm. Proveniens: Serveringsfadet var en del af bryllupsudstyret til den senere Kong Christian X (1870–1947) og Dronning Alexandrine af Danmark (1879–1952) ved deres bryllup den 26. april 1898 i Cannes og placeret i deres residens i København, Christian VIII's Palæ på Amalienborg; herefter deres søn, Arveprins Knud af Danmark (1900–1976), Christian VIII's Palæ på Amalienborg; dernæst hans datter, Prinsesse Elisabeth af Danmark (1935–2018). Før hendes død overgik serveringsfadet til dansk privateje, hvilket det har været indtil i dag.
6 stk. LED lysarmaturer, 96 watt, 60 cm. Ubrugte
1 bt. Château Lafite Rothschild, Pauillac. 1. Cru Classé 2004 A (hf/in). Dette emne handles i fuldmoms Fuldmoms På dette emne beregnes moms på 25% af både hammerslag og salær
BUDT 1900,- DKK
400 pakker engangshandsker á 100 stk. (ubrugt)
Se flere billeder og informationer - samt andre auktioner hos www.fymasauctions.dk Doublet-Record Øko-Stri Doublet-Record Øko-Strigle
Boltskrue 6 x 80 mm, med firkantet hoved, samt tx 30 - ca. 400 stk.
BUDT 8400,- DKK
BATO VÆRKTØJ, Skruetrækker/Bitsæt sæt, Topnøglesæt samt tangsæt.
1864. Brev fra lokal lotterikollektør i Münster til Langerich. Returneret med oplysning om, at modtageren i øjeblikket er blandt “de mobile tropper in Schleswig-Holstein” [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×