Lukker 15/12-2024 16:15:00
SØNDRE-HADSUND. Stjernestempel i VIOLET farve på 1 øre, våbentype. SUPERBT retvendt aftryk. Eneste kendte i violet farve. Uhyre sjældent stempel [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
Dansk møbeldesign Rektangulært spejl i ramme af profileret messing. 1960'erne. H. 80. B. 50.
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967) “PH-4/3”. Bordlampe med stel af patineret messing, mrk. “Pat. Appl.”. Overskærm af grøn/hvid kobber, senere mellem- og underskærm af flerlags opalglas. Udført 1926–1928 hos Louis Poulsen. H. 54.
Kina mv. Lille kasse med diverse lande i indstiksbøger mv. Bl.a. set en del bedre Kina. [ ** * ? ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
Theo Wolvecamp (f. Hengelo 1925, d. 1992) Uden titel. Sign. på bagsiden Wolvecamp. Olie på lærred. 50×40. Proveniens: Dansk privatsamling. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Thorvald Bindesbøll (f. København 1846, d. sst. 1908) Bæltespænde af sølv. Stemplet H. Kyster. Vægt ca. 66 g. B. 6 cm. L. 11,5 cm. (2)
Majken á Grømma (f. Danmark 1956, d. 2016) “På fjeldet”. 2007. Sign. M á G. Olie på lærred. 100×100. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Cartier Must de Cartier Tank af guldbelagt sølv, Ref. 6 81008. Quartz værk. Brun firbensrem med c-spænde af guldbelagt sølv. Ø 24×31 mm. 1980'erne Æske og hangtag medfølger.
bor
Softicemaskine. Model SIM1300, 1 liter kapacitet. Softice på 20-30 minutter. Chokolade Fontain – som er enkel at bruge. Put smeltet chokolade i og den er klar til brug. Den er af plast og bruger batterier. Ubrugt og i original emballage. + MOMS
Spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, rigt udskåret med rocailler. Rokoko form, 19. årh. H. 101. B. 60.