Lukker 15/12-2024 18:15:00
Luftpost. Samling i diverse ringbind mv. samt postkort inkl. Zeppelin mv. [ ** * ? ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
BUDT 225,- DKK
Gødnings spreder Model : spreader 250 Årgang 2019 Vægt 65 kg.
Paolo Cotani (f. Rom 1940, d. sst. 2011) “Omaggio a Giacometti no. X2”. Sign. på bagsiden Paolo Cotani Ottobre 1976. Akryl på lærred. 200×200. Uindrammet. Proveniens: Galerie la Bertesca, Düsseldorf, Tyskland (etiket på bagsiden). Proveniens: Privatsamling, Danmark. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007) “CH 304”. Skænk af teak opsat på sabel-krydsbensstel af eg med messingbøjler. Front med seks skuffer samt to skydelåger. Indvendigt indretning af eg med justérbare hylder og udtræksbakker. Formgivet 1950. Udført 1950–1960'erne hos Carl Hansen & Søn. H. 126. L. 168. D. 45. Model præsenteret på Købestævnet i Fredericia i august 1950. Litteratur: “Dansk Kunsthaandværk”, nr. 11, 1950, ill. s. 195.
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld. Ref. 345476. Mekanisk værk med kroneoptræk. Støvkapsel af metal. Ø 49,5 mm. Urkæde af 14 kt. guld medfølger. L. 55 cm. Vægt kæde 19 g. Vægt ur 84 g.
179 dåser opmærkerspray "gul" á 750 ml. + 7 stk. spraypistoler (ubrugt)
1 stk. Leitmotiv "Just married" lampe (UBRUGT)
Christian V, krone 1694, H 99A, S 28, Kold 126f, Dav. 3648, 17,90 g - fint eksemplar af den meget sjældne Meybuschvariant uden punkter ved & Ex. Karsten Kold