Lukker 25/11-2024 18:00:00
TOPPE-BITSSÆT, Hanse, 30 dele.
Smuk Julehue halskæde 18K forgyldt 304 Stainless.
Aquamarin- og diamantbroche af 8 kt. hvidguld prydet med hjerteformet aquamarin og talrige old-cut diamanter. Vægt ca. 12 g. Ca. 2,5×3,5 cm. Brochen tester fra 8 kt. hvidguld og op til 18 kt. hvidguld enkelte steder.
5 stk Grouw, ubrugte i kasser
Jernbeslået usigneret krudtprøver “eprouvette” ca. 1820 med krum netskåret kolbe der afsluttes med hvælvet plade, flad let bananformet flintlås, stort fjederpåvirket hjul mærket 1 til 12. Merd krudtprøveren en messingstand. (1)
Læderforklæde i lækkert læder med stor lomme midtpå. Sort farve. Ubrugt
RINGGAFFELNØGLESÆT med 12 stk. i str. Fra 6 - 32 mm. Ubrugt.
Varmeblæser 1 stk, Sonniger Gaurd, elektrisk varmetæppe 7 kw, bredde 108 cm x dybde 37 cm x højde 25 cm. Ubrugt og er i original emballage
Peder Evald Madsen (PEM) skitser, 5 stk. Fra 1999 og 2000. De måler fra 10 x 15 cm til 21 x 14 cm. Signeret. Fra dødsbo - salg for advokat. MOMSFRI
2 stk. Solarlampe med indbygget batteri og solceller. Bevægelsessensor. Ubrugte
“Musselmalet Halvblonde” kaffekande af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. 519. Royal Copenhagen, 1898–1922. H. 24 cm.
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980) “PK 61”. Sofabord med stel af stål. Top af sort skifer. Formgivet 1956. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1987. H. 33. L./B. 80.