Lukker 22/11-2024 08:18:00
Bemærk: Køber skal afmontere maskinen
Afhentes: Søndre Allé 2 DK-4600 Køge (via Google Maps)
Ovalt farveportrætfotografi af dronning Ingrid (1910–2000). I porcelænsramme fra Den Kongelige Porcelainsfabrik. Desuden tedåse af porcelæn, denne ligeledes fra Den Kongelige Porcelainsfabrik. Begge dele med dronningens spejlmonogram i guld. Begge dele fremstillet i 1990'erne. Rammemål 12×9 cm. Tedåse H. 10,5. (2). Proveniens: Gaver fra dronning Ingrid til en nærtstående ansat.
Sauceskåle i stål ca. 135 stk + karstoffelskåle i stål ca. 136 stk. + kartoffelskeer ca. 100 stk. + sauceskeer ca. 50 stk
Fritz Hansen Lille bænk af mahogni. Sæde betrukket med sømbeslået, patineret skind. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1940'erne. H. 48 cm. L. 81 cm. W. 40 cm.
Aksel Jørgensen (f. København 1883, d. sst. 1957) Kunstnerens selvportræt. Sign. Aksel Jørgensen 1911. Olie på to sammenføjede lærreder monteret på plade. 90×61,5. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
11,5 cm. IP44. småskrammer kan forekomme. Ubrugt.
BUDT 103500,- DKK
Hængelås, 40 stk.
A Chinese Huanghuali rectangular box and cover, with dovetail joins at the rounded corners, the front with square two-part metal lockplate and ruyi-form hasp. 17th/18th century. L. 32.5 cm. W. 17 cm. H. 10.5 cm. Provenance: Danish private collection.
Antikt Heriz tæppe, nordvest Persien. Design med lille central roset omgivet af stiliserede rosetter, grene og bladværk på blå bund. 20. årh.s begyndelse. 422×350.