Alabastron af alabast med bred

Lukker 25/11-2024 18:01:00

Alabastron af alabast med bred rand og rester af vandrette greb i siden. På stand. Antagelig Grækenland, 5. årh. f. Kr. H. 11 cm. Proveniens: Dansk privatsamling. Ifølge oplysninger erhvervet hos Bonhams, 1990erne.