Christian Pram-Henningsen (f.

Lukker 25/11-2024 19:06:00

Christian Pram-Henningsen (f. København 1846, d. München 1892) En ung elegant klædt kvinde har lige taget sine handsker på, mens hun spejder ud gennem det åbne vindue. Sign. C. Pram-Henningsen München. Olie på lærred. 67×47. Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 891, 2019 nr. 79, afb. s. 116.