Lukker 25/11-2024 20:10:00
Fransk kaminur af forgyldt bronze og hvid marmor, urhus med ungt par, skive af hvid emalje. Mærket 'A Paris'. 19. årh.s slutning. H. 40. B. 38. D. 18.
Harald Moltke (f. Helsingør 1871, d. Frederiksberg 1960) Opstilling med blomst. Sign. monogram, 1916. Olie på lærred. 44×34,5. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Rengøringsartikler, reol og "stige reol". Ta' hvad du vil ha' og lad resten stå.
“Flora Danica”. To kompottallerkener samt asiet af porcelæn, dekorerede i farver og guld med blomster. 3590 og 332. Royal Copenhagen. Diam. 14,5 og 7,5. (3) Platanthera rotundifolia Lindl. Draba incana L.
10 stk Napoleon stole, hvide med hvid sæde, i rigtig pæn stand
Natascha Trolle Safirarmbånd af 18 kt. guld prydet med talrige faceterede multifarvede safirperler. Vægt ca. 3,5 g. Perlediam. ca. 4 mm. L. 19–20,5 cm. Dette emne handles i fuldmoms Fuldmoms På dette emne beregnes moms på 25% af både hammerslag og salær
Ole Lynggaard (f. 1936) Solitaire diamantring af 14 kt. hvidguld prydet med old-cut diamant på ca. 1.64 ct. Farve:J. Klarhd: VS. Vægt ca. 4 g. Str. 53.
Diamantarmbånd af 18 kt. guld og hvidguld prydet med ti brillantslebne diamanter. Vægt ca. 10 g. L. 19,5 cm.
Nils Erik Gjerdevik (f. Oslo 1962, d. København 2016) Komposition. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 50×60. Uindrammet. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
Glaskander 1l ca. 36 stk i opvaskebakker
Nederlandsk maler, 19. årh. Ved en byport en vinterdag. Sign. H. I. Olie på lærred. 29×21,5.
William Joseph Anastasi (f. Philadelphia, USA 1933, d. 2023) Uden titel. Sign. W. Anastasi 96. Farvekridt på papir. Bladstørrelse 26×32.