Hugo V. Pedersen (f. København 1870, d. Holte 1959) “Asiens stolthed”. To mænd med deres dromedarer ved floden Yamuna, i baggrunden Taj Mahal. Sign. Hugo V. P. Olie på lærred. 121,5×197. Taj Mahal er et elfenbenshvidt marmormausoleum på højre bred af floden Yamuna i Agra, Uttar Pradesh, Indien. Det blev bestilt i 1631 af den femte Mughal-kejser, Shah Jahan (r. 1628–1658), til at huse graven til hans elskede hustru, Mumtaz Mahal; det huser også selve Shah Jahans grav. Graven er midtpunktet i et 17 hektar stort kompleks, som omfatter en moské og et gæstehus, og er beliggende i formelle haver afgrænset på tre sider af en mur. Det er et af verdens syv vidundere. Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 452, 1983 nr. 183. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.