C. A. Jensen (f. Bredsted ved Husum 1792, d. København 1870) Portræt af komponisten, professor Christoph Ernst Friedrich Weyse (1774–1842) i tilknappet, blå frakke med gule metalknapper, lysegul vest, fadermordere, hvid kravat med guldbroche. Sign. Jensen 1835. Olie på lærred. 26,5×22. Empireramme. Maleriet er antagelig blevet brugt som forlæg for Em. Bærentzens tryk af Weyse. Proveniens: Den franske arkitekt og byplanlægger Jean Niermans (1897–1989) samling.