Eva Stæhr-Nielsen (f.

Lukker 26/11-2024 19:26:00

Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976) Stor flaskefomet vase af chamottestentøj modelleret i oval form med indridset reliefdekor. Dekoreret med transparent grågrøn glasur. Sign. E.ST.N. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Udført 1950–1968. H. 34,5. B. 20,5. D. 17,5.