Lukker 26/11-2024 20:24:00
Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985) “Colonial”. Lænestol og to pers. sofa af mahogni. Hynder i sæde og ryg betrukket med lyst, stribet stof. Model PJ 149. Formgivet 1963. Udført hos P. Jeppesen. Sofa: L. 123. (2)
Kurt Østervig, tilskrevet (f. 1912, d. 1986) Serveringsvogn med stel af palisander, opsat på hjul af messing. Top samt to underliggende hylder af sort formika. Udført og stemplet hos Jason. H. 70. L. 89. B. 47.
Boltskrue 6 x 80 mm, med firkantet hoved, samt tx 30 - ca. 200 stk.
5 stk. reoler uden indhold. Hver reol måler 170 X 80 cm.
Står i 6780 Skærbæk. Diverse bajler, trug, vandkande og trillebør. 3 stk. aflange trug. 1 stk. stor balje - Ø: 86 cm, 2 stk. mellem og diverse spande. Randers børen 90 - trillebør af ældre dato med en del rust, og grøn vandkande. Brugt. Fra dødsbo. MOMSFRI
Jens Hansen-Aarslev (f. Årslev ved Aarhus 1847, d. Aarhus 1928) Kunstnerens søster med naboens barn. Usigneret. Olie på lærred. 51×41. Litteratur: August F. Schmidt & Sigurd Swane, “Jens Hansen-Aarslev. En kunstnerskæbne”, 1942, afbildet s. 124. (Bog medfølger)
TRANSPORTSTROP, 5 stk. m. skralde. 18 M x 50 mm. 4,5 ton brudstyrke. Ubrugte.
Et par safir- og diamantørestikker af 18 kt. hvidguld hver prydet med oval facetslebet safir på i alt ca. 1.03 ct. omkranset af talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.33 ct. L. 10 mm. (2) Dette emne handles i fuldmoms Fuldmoms På dette emne beregnes moms på 25% af både hammerslag og salær
Træningsmaskine, Technogym, stand ukendt
Samlet vejl. Pris estimeret til 100.000 DKKSe billeder Antallet er et estimatVi opfordre kraftig alle interesserede bydere til at komme til eftersyn for at besigtige det store varelager, samt omfanget af antal og nedpaknings muligheder