Lukker 22/11-2024 17:00:00
Gallakjole fra ophørt butik str: 34 , ubrugt
120 stk. div. kagedåser i 2 størrelser (ubrugt)
2 stk. beton-fuglebade på piedestal (ubrugt)
Royal Mail Company, St. Thomas, 1 cent u.år (ca. 1860–1880), messing, ensidigt kultegn, Sieg - , Lyall 1 (dette eksemplar afbildet), 2,93 g - uhyre sjældent kultegn Extremely rare (Lyall plate coin) Ex. Johnny og Jette Birkegaard Bæhr, ex. Bob Lyall
Jean René Gauguin (f. Paris 1881, d. København 1961) Figur af stentøj modelleret i form af leopard. Dekoreret med gul, sort og grøn glasur. Sign. R. Gauguin, B&G. Udført hos Bing & Grøndahl. Unik. H. 25,2. L. ca. 45. Litteratur: Jean-Loup Champion: “Jean René Gauguin. 1881–1961. Sculpteur et céramiste”, Paris 2014, variant afb. s. 10. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
BUDT 23000,- DKK
Ole Egede m.fl. Isfjeld. Sign. OE, 28/6–20. Akvarel på papir. Bladstørrelse 18,5×27,5. Trommedans, Østgrønland. Sign. K. Petersen 1932. Bly på papir. Bladstørrelse 13,5×21. ”Erdlavêrsisortok" (Indvoldsuddriveren). Østgrønland, 1930. Sign. MK. Bly på papir. Bladstørrelse 24×17. (3)
Japansk delvist forgyldt alterskab med buddha af træ og lak, Buddha sidder i dhyanasana på en dobbelt lotus og lagdelt trone, klædt i en folderig dragt, smykket med pectoral og høj og gennembrudt krone. Edo periode, 18.-19. århundrede. H. 54 cm. B. 28 cm. D. 20 cm. Proveniens: Fra en dansk privatsamling.
Fra lukket minkfarm Twinca 650 Fodervogn med 3 cyl. Kubota dieselmotor, timer 3746, har været startet og kørt med her på pladsen
1938. Isbjørn, 30 øre, blå. 3-stribe på brugsbrev fra NORD 1.8.58 sendt til Radiostationen i Angmagssalik [ 6 ] [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
3 bts. Château Mouton Rothschild, Pauillac. 1. Cru Classé 1996 A (hf/in). A-A/B (bn).