Lukker 27/11-2024 19:30:00
Et par safirmanchetknapper af 14 kt. hvidguld hver prydet med cabochonslebet safir. Samlet vægt ca. 14,5 g. Front B. 15 mm. (2)
Pspændebånd, splitter, lampe, bar måler, filter, gasdæmpere mm, alt på pallen
1864. Preussisk feltpostbrev sendt til Auenbüll (Avenbøl) nær Sønderborg. Stemplet K.Pr.FELDPOST / VII ARMEE CORPS 13.3.1864. Pragtkvalitet [ ? ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
Stempelmærke. 1 Fr. UTAKKET. Ubrugt uden gummi. [ (*) ] ** Postfrisk * Ubrugt, med gummi (*) Ubrugt, uden gummi ? Brevstykke ? Stemplet ? Forsendelse ×
Martin Kaalund-Jørgensen (f. Lime, Nørup Sogn 1889, d. København 1952) Kystlandskab med bakker. Sign. Martin K-J 31. Olie på lærred. 43×58
Ringskraldenøglesæt 22 dele i kuffert
Rusland, Nikolaj II, medaille for tjenstiver, guld, 51 mm, Diakov 1138.1, originalt bånd og æske medfølger. The medal was awarded to Hans Christian Hansen in 1904. A photo-copy of the award document is included.
BUDT 50000,- DKK
Louis Vuitton “Alma” taske af lilla Epi læder med sølvfarvede beslag, to hanke, et lynlås rum med to indvendige lommer og lilla ruskindsfor. Hængelås og to nøgler medfølger. H. 31 x B. 39 x D. 20 cm. 2012.
Dansk Louis XVI barometer og termometer i kasse af forgyldt træ, udskåret med blomster og sløjfe. 18. årh.s slutning. H. 107. B. 43.
nye og brugte cylindre
A Chinese cinnabar laquer double-sided box carved with figural scenes. Jiaqing. Diam. 13 cm. A later zitan stand of mallow-shape included. Ref plate 103, 'Chinese carved Lacquer', by Derec Clifford, London 1992. Provenance: The property of a gentleman.
Ametyst- og diamantring af 14 kt. guld prydet med ametyst omkranset af talrige enkeltslebne diamanter. Front 24,5×16,7 mm. Vægt ca. 10 g. Str. 55.
Hermès Silketørklæde med motiv “Decoupages” af Anne Rosat i lyserøde, grønne og blå nuancer. Ca. 89×89 cm. Original bærepose, æske og kvittering fra 2006 medfølger.