Lukker 27/11-2024 19:46:00
Jytte Kløve (f. 1949) “Variationsring” bestående af ring af 14 kt. guld og diamantring af 14 kt. rosaguld prydet med talrige brillantslebne diamanter. Samlet vægt ca. 12 g. Str. 52–52,5. (2)
Stål skabe. 2 stk. med 3 låger på hver
Sven Havsteen-Mikkelsen (f. Argentina 1912, d. Ærøskøbing 1999) “Indmarken”. Sign. S. Havsteen-Mikkelsen samt sign. på blændrammen med titel. Olie på lærred. 72×98. Udstillet: Kunstforeningen, København. Udstillet: Den Frie, København. Udstillingsetiket på rammen. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
BUDT 16000,- DKK
Palle m/div. Alarmer til tøj
SANTOKUKNIV, 18 cm knivblad, udført i 67 lags Damaskus stål. Super skarp og holdbar. Hårdhed 60-62 HRC. Skæfte i pakkatræ. Ubrugt i gaveæske. Modelfoto
Bertel Thorvaldsen, efter (, efter) Relief af bemalet gips efter Musernes dans (fra 1844). 38×79 cm.
Juiceglas 16cl. i opvaskebakke 157 stk.
3 stk. div. moppespande + 3 stk. div. rengøringsspande (ubrugt)
Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973) Figurkomposition. Sign. Jorn 69. Gouache på papir. Lysmål 30×46. Proveniens: Privatsamling, Holland. Dette emne er belagt med kunstnerafgift. Kunstnerafgift til VISDA Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves kunstnerafgift (følgeretsvederlag) for værker af nyere danske og visse udenlandske kunstnere, som enten er nulevende eller som døde inden for de seneste 70 år.
20 stk Led vokslys med timerfunktion højde 24,5 cm ø2 cm, ubrugte i kasse
KWSM-24IR32HF