Græsk hellenistisk hoved af marmor i form af Dionysos, hovedet drejer let mod venstre, håret hugget i bølger omkring hovedet og samlet af en krans af vinløv og vindruer. Monteret på base. 3.-2. årh. f. Kr. H. 18 cm. Proveniens: Dansk privatsamling. Erhvervet i 1990, Kunsthallen auktion 396, lot 422. Før da fra en herregårdssamling erhvervet på auktion i Rom i 1850 over indbo fra Palazzo Braschi.